به گزارش دفتر کانون های فرهنگی هنری مساجد منطقه ویژه خوی به نقل از خبرگزاری شبستان ، دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به آغاز سومین کنگره ملی برگزیدگان فرهنگی هنری روستاها و
مشهد میزبان کنگره ملی برگزیدگان فرهنگی روستاها و عشایر

به گزارش دفتر کانون های فرهنگی هنری مساجد منطقه ویژه خوی به نقل از خبرگزاری شبستان ، دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به آغاز سومین کنگره ملی برگزیدگان فرهنگی هنری روستاها و عشایر در مشهد مقدس، گفت: 700 نفر از برگزیدگان و منتخبان روستایی و عشایری سراسر کشور در این کنگره حضور دارند.

حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا سلیمانی در نشست خبری سومین کنگره ملی برگزیدگان فرهنگی هنری روستا و عشایر در مشهد مقدس گفت: اهمیت موضوع روستا در طول تاریخ زندگی بشر نقشی تعیین کننده است چرا که روستاها نقش مادر شهرها را بازی می کردند و به همین دلیل شهرنشینان نسبت به روستاییان دین بالایی را احساس می کنند و باید با توجه به این موضوع نقش روستاها را رصد کرد.

 

دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: روستاها همواره نقش بسزایی در پیشرفت و استقلال کشور داشته اند و پس از انقلاب اسلامی نگاه به روستاها تغییر کرد و دارای جایگاه خاصی شدند و تمامی امکانات از جمله آب، برق، گاز به روستاهای ایران داده شد. هم اکنون 22 میلیون نفر از جمعیت ایران در روستاها زندگی می کنند که 63 هزار روستا در سامانه مرکز آمار ایران ثبت شده است که نشان می دهد ما باید به روستاها توجه ویژه ای داشته باشیم.

 

وی با بیان اینکه هم اکنون در آستانه 15 مهر هستیم در سال گذشته بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به روز روستا نامگذاری شده است و ما باید نگاه ویژه خود را به روستاها داشته باشیم چرا که روستا تأمین کننده غذای کشور است و روستاییان هستند که در تحریم ها پشتیبان شهرها هستند.

 

حجت الاسلام سلیمانی افزود: امروز و با افتتاحیه سومین کنگره ملی برگزیدگان فرهنگی هنری روستاها و عشایر گروه های مختلفی از نخبگان و فعالان کانون های روستایی به مشهد مقدس مشرف شدند تا از برنامه های این دوره کنگره ملی استفاده کنند.

 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: بر اساس ماده 6 قانون توسعه پنجم کشور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف شده است که یک چهارم مساجد شهری و در روستاهای بالای هزار نفر کانون فرهنگی هنری دایر نماید؛ این مأموریت به مجموعه ستاد عالی سپرده شده است که تاکنون 8500 کانون در روستاها تأسیس شده است.

 

حجت الاسلام سلیمانی افزود: هم اکنون سالانه 4 میلیارد تومان کتاب برای کتابخانه های مساجد ارسال می شود که کتاب، نرم افزار و تجهیزات مورد نیاز کتابخانه های روستایی در اولویت قرار داده شده است. همچنین امسال برای سومین بار در روستای کردر جشنواره سرود رضوی برگزار می شود و گروه های برتر مورد حمایت ستاد عالی قرار می گیرند.

 

وی افزود: سومین کنگره نخبگان روستایی دارای 2 نوع برنامه است که یکی از آن برگزاری همایش ها با حضور اساتید و چهره های برتر کشوری مانند حجت الاسلام قرائتی، رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، سردار عزیزی رییس بسیج سازندگی و استاندار خراسان رضوی از جمله این عزیزان هستند و دیگری برگزاری کارگاه های مختلف است که در طی این کارگاه ها نخبگان روستایی در حوزه های مختلف آموزش های لازم را طی می کنند.

 

درباره : اخبار ستاد عالی کانون های مساجد کشور ,
بازدید : 864
امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 143

برچسب ها : کنگره , فرهنگ روستا , کانون مساجد ,
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش

نشانی پستی

استان آذربایجان غربی- شهرستان خوی- بلوار شیخ نوایی- مجتمع فرهنگی و هنری اداره ارشاد خوی- طبقه اول- دفتر کانون های مساجد منطقه ویژه شهرستان خوی

                تلفن: 36362601-044                          فاکس: 36335625-044                                                آدرس پست الکترونیکی: dkmkhoy@yahoo.com        قالب وبلاگ