علاقمندان میتوانند با دانلود فایل های دستور العمل و کاربرگ های مربوطه از طریق دبیر خانه های شهرستان اقدام لازم به عمل آورند بدیهی است طرح هایی که فقط از طریق دبیرخانه ها ارسال شوند مورد بررسی قرار خ
اعلام فراخوان طرح های استانی سال 1394

علاقمندان میتوانند با دانلود فایل های دستور العمل و کاربرگ های مربوطه از طریق دبیر خانه های شهرستان اقدام لازم به عمل آورند بدیهی است طرح هایی که فقط از طریق دبیرخانه ها ارسال شوند مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

در باب اهمیت و جایگاه مسجد مطالب بسیاری گفته و شنیده شده ولی برنامه ریزی ها و تصمیم ها کمتر با نگاه مسجد مدار صورت پذیرفته و مسجد هم موضوعی مهم در کنار دیگر موضوعات دیده شده است؛ در واقع ، جایگاه و موقعیت مسجد در تمدن سازی نوین اسلامی  آنگونه که شایسته است مشخص نشده، از این منظر فرمایشات رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) بسیار راهگشاست . ایشان در جایی مسجد را پایگاه انقلاب  معرفی می نمایند با همه ویژگی هایی که بر یک پایگاه مترتب است و در پیام خود به نوزدهمین اجلاس سراسری نماز می فرمایند مسجد اسلامی ... فرد و جامعه را به طراز اسلامی خود نزدیک می کند  و دیگر فرمایشات ایشان وهمچنین فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) در این باره که نشانگر جایگاه مسجد است در نقشه راه انقلاب اسلامی است.

 

بنا به همین دلیل و جنس مأموریت و رسالت ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور چنان که مطرح گردید بارویکردی مسجد مدار با هدف احیای مسجد طراز اسلامی در مسیر تمدن سازی نوین اسلامی گام برمی داریم.  دستیابی به مسجد طراز اسلامی از طریق احیای مؤلفه های آن یا به تعبیر دیگر عمران معنوی مسجد امکان پذیر است. 

 

مؤلفه های مسجد طراز از پیام اجلاس نوزدهم نماز اینگونه احصاء می گردد :

 

مکانتطرازمکان مسجد

 

امامت طرازامام مسجد

 

مأمومیت طرازنماز گزاران و مأمومین 

 

فعالیت طرازفعالیتها و کارکردهای مسجد

 

لازمه این امر طراحی نظام مند یک سری برنامه ها می باشد که از طریق آن تمامی دستگاه های مرتبط با مسجد و عواملی که مؤثر در این مسیر هستند دست به دست هم  احیاگر مسجد طراز اسلامی باشند. آنچه که در برنامه ها و سیاست های ابلاغی سال جاری ، مورد نظر میباشد؛ فعالیت ها و ماموریتهایی است که هر یک از مولفه های موصوف را به طراز واقعیش نزدیک گرداند و با احیای مسجد طراز که می بایست بعنوان هدف گذاری محوری وظیفه اصلی تلقی گردد ،روند اقدامات و عملکرد کانون های فرهنگی هنری مساجد را به سوی افق آرمانی رهنمون گردند.  

 

منظور از طرح های استانی، روشها و تدابیر عملیاتی هستند؛ جامع، مناسب، متناسب و مرتیط با اصول ، سیاستها، ماموریتها و اهداف ستاد عالی کانون های مساجد ( احیای مسجد طراز اسلامی) بر مبنای دانش و اندیشه اسلامی با توجه به ظرفیتها و قابلیت ها و اولویت های بومی و منطقه ای) توسط دبیرخانه و اعضاء کانون های فرهنگی هنری مساجدکه برای مخاطبین خاص خود پیش بینی شده و پس از تایید ستاد عالی با عقد تفاهم نامه به اجرا آن می پردازند.  

لینک های دانلود:   

پیوست شماره1کاربرگ ارائه طرح94 .docx - 87 KB 

دستورالعمل ارائه طرح های استانی94.docx - 64 KB   

درباره : اخبار دبیرخانه منطقه ویژه خوی , اخبار ستاد عالی کانون های مساجد کشور ,
بازدید : 1020
امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 390

برچسب ها : فراخوان ,
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش

نشانی پستی

استان آذربایجان غربی- شهرستان خوی- بلوار شیخ نوایی- مجتمع فرهنگی و هنری اداره ارشاد خوی- طبقه اول- دفتر کانون های مساجد منطقه ویژه شهرستان خوی

                تلفن: 36362601-044                          فاکس: 36335625-044                                                آدرس پست الکترونیکی: dkmkhoy@yahoo.com        قالب وبلاگ