«نمایشگاه طرح­ها، فعالیت­ها و دستاوردهای کانون­های فرهنگی هنری مساجد با محوریت کادرسازی و تربیت عبد صالح با رسالت بهره گیری از ظرفیت مسجد در اشاعه فرهنگ و هنر متعهد بر مبنای فرهنگ
فراخوان نمایشگاه طرح ها، فعالیت ها و دستاوردهای کانون های فرهنگی هنری مساجد

«نمایشگاه طرح­ها، فعالیت­ها و دستاوردهای کانون­های فرهنگی هنری مساجد با محوریت کادرسازی و تربیت عبد صالح با رسالت بهره گیری از ظرفیت مسجد در اشاعه فرهنگ و هنر متعهد بر مبنای فرهنگ ناب اسلامی و توجه به عمران معنوی از طریق «تولید، پرورش و آفرینش اندیشه­ها و فعالیت­های خلاقانه» در سطح کانون­های فرهنگی و هنری مساجد کشور به منظور تحقق جامعه اسلامی مسجد محور و لزوم تبادل تجربیات، ایده ها و دستاوردهای اعضای فعال کانون ها و توجه به جایگاه، نقش و رسالت خود در برنامه ها و فعالیت های فرهنگی و هنری استان و رشد و تعالی و هم افزایی حاصل از آن و ارائه الگو و ترویج فعالیت های طراز، بنابر آثار تولیدی در قالب موضوعات تخصصی بر اساس مأموریت های شش گانه ستاد (اقتصاد مقاومتی، بصیرت افزایی، کارآفرینی، خانواده، جمعیت و تمدن نوین اسلامی) برای معرفی در سطح ملی همزمان با دهمین دوره اندیشه های آسمانی در مشهد مقدس برگزار خواهد شد.

اهداف

این نمایشگاه می کوشد بستر ساز ارتقای شناخت و آگاهی بازدیدکنندگان از ایده­ها، الگوها و تجارب کانون های مساجد سراسر کشور در یک فضای متمرکز باشد و به طور مشخص اهداف زیر را دنبال می کند:

 

ü ايجاد بستر شناخت، تعامل سازنده و تبادل تجربیات میان فعالان کانون های مساجد؛

 

ü آشنايي با ظرفيت ها و قابلیت های علمی، فرهنگی،اقتصادی، تبلیغی و هنری استان ها؛

 

ü شناسايي و ارج نهادن به پديد آورندگان آثار برتر و تقويت رويش هاي علمی، فرهنگي ،اقتصادی و اجتماعی؛

 

ü تشويق و ايجاد انگيزه ميان صاحبان طرح هاي نوآورانه، كاربردي ،کارآفرینی و خلاق در کانون های  مساجد؛

 

ü تعامل، هم افزایی و همکاری در عرصه هاي مرتبط با کانون های مساجد؛

 

ü اهتمام به آموزش، توانمندسازی، الگوسازی و معرفی تجربیات موفق در زمینه های عبادی، فرهنگی،اقتصادی،تربیتی، اجتماعی، علمی و هنری

 

 

 

بخش ها و موضوعات تخصصی:

بر اساس ماموریت های ابلاغی و اسناد بالا دستی و لزوم توجه به مفهوم «روحیه جهادی در بستر مسجد» به عنوان یکی از ویژگی های فعالان مسجدی و به منظور گسترش کارکردهای فرهنگی و تبلیغی مساجد و مقابله با تهاجم فرهنگی، الگو دهی و نماد سازی شخصیت های مذهبی و انقلابی، عنوان غرفه ها و آثار تولیدی بنابر  زمینه های تخصصی و مورد اهمیت، با نام یکی از شهدای مرتبط جهت ارائه دستاوردها نامگذاری می شود که این عناوین و موضوعات به شرح ذیل می باشد:

 

 

معرفی و ویژگی های نمایشگاه

نوع نمایشگاه: کاربردی – تخصصی

کاربری نمایشگاه: تبلیغی-تشویقی- آموزشی

نوع محصولات: طرح­ها، فعالیت­ها و دستاوردهای کانون های فرهنگی هنری مساجد

 

 

قالب ها و سازوکار ارائه آثار و دستاوردها

کانون ها می توانند آثار خود را در هر یک از دو بخش اصلی و تکمیلی و در قالب های زیر ارسال کنند:

 

قالب اصلی ارائه طرح ها، فعالیت ها و دستاوردها:

 

بروشور:

موضوع: متناسب با موضوعات تخصصی پانزده گانه غرفه ها

 

                 تکنیک اثر: گزارش الگو ها، برنامه ها و تجارب در قالب نوشتار ساختارمند؛ از قاعده و ساختار زیر تبعیت می کند:

 

مبانی و ضرورت ایده، الگو، تجربه و برنامه (چرایی اولویت دار بودن)

معرفی الگو، تجربه و برنامه (عنوان و بیان اجمالی موضوع)

موانع و محدودیت ها (قبل و بعد)

ارتباط با ما (پل ارتباطی)

ایده (فکر و ایده برای رشد و تعالی)

ابعاد : یک صفحه A3 پشت و رو در شش قسمت تاشو

 

نحوه ارسال: کانون ها بروشور را به صورت چاپی همراه با فایل الکترونیک (در قالب لوح فشرده) به دبیرخانه استان ارسال کنند. اثر  با مشخصات تهیه کنندگان ، مشخصات کانون مسجد و عکس پرسنلی ارائه شود.

 

توضیح: بروشور معرفی کننده الگوها، برنامه ها و تجارب کانون های مساجد است. ایده و اندیشه نو، وزین و کاربردی را در موجزترین شکل ارائه و معرفی می کند. محتوای مشخص و گویا و طراحی مناسب از ویژگی های یک بروشور است. ارائه موضوعات و ایده های خلاقانه در متن بروشور دارای امتیاز است.

 

بهترین الگوها در اجرا و کاربست، راهکارها و کاربردهای علمی، فرهنگی و اجتماعی از جمله زمینه های تهیه و تنظیم بروشور است.

 

 

 

قالب های بخش تکمیلی:

 

کتابچه

موضوع: متناسب با موضوعات تخصصی پانزده گانه غرفه ها

 

تکنیک اثر: کتابچه، مجلدی دارای عنوان مشخص، رو و پشت جلد، فهرست مطالب، مقدمه، فصل بندی و  منابع و مآخذ است و از قاعده و ساختار زیر تبعیت می کند:

 

مبانی و ضرورت ایده، الگو، تجربه و برنامه (چرایی اولویت دار بودن)

معرفی ایده، الگو، تجربه و برنامه (عنوان و بیان اجمالی موضوع)

موانع و محدودیت ها (قبل و بعد)

پیشنهادات و راهکارها (حل مسئله)

ارتباط با ما (پل ارتباطی)

ایده (فکر و ایده برای رشد و تعالی)

ویژگی و نحوه ارسال آثار: کتابچه در فرمت A4 تدوین و طراحی می شود. کتابچه به صورت چاپی همراه با فایل الکترونیک (در قالب لوح فشرده)  ارسال می شود و حاوی: اصل اثر، اطلاعات کتابچه، مشخصات کانون مسجد و نویسنده/ نویسندگان، همراه عکس پرسنلی است.

 

توضیح: کتابچه مشمل بر شرح و تبیین موضوع تخصصی هستند که از سوی اعضای کانون های مساجد به شکل فردی و گروهی تهیه می شوند. هر عضو یا گروه در کانون بنابر دغدغه، ایده و علاقه خود پیرامون موضوع تخصصی می تواند کتابچه تدوین کند.

 

مجله (ساده یا چند رسانه ای):

موضوع: متناسب با موضوعات تخصصی پانزده گانه غرفه ها

 

تکنیک اثر: مجله، مجموعه محتوایی است دارای مضامین متنوع و قالب های نوشتاری و تصویری (ساده) یا نوشتاری، تصویری، صوتی و ویدئو (چند رسانه ای)

 

ویژگی و نحوه ارسال آثار: مجلات به صورت چاپی همراه با فایل الکترونیک (در قالب لوح فشرده)  تدوین و طراحی می شود. مجلات چند رسانه ای نیز به صورت الکترونیک و در قالب DVD طراحی و ارائه می شود. حاوی: اصل اثر، اطلاعات مجله، مشخصات کانون مسجد و تهیه کنندگان، همراه عکس پرسنلی به دبیرخانه استان تحویل داده شود.

 

توضیح: مجله اثری تولید شده در کانون است که معرف ایده ها، تجارب، اقدام ها، برنامه ها و الگوها است که در قالب گزارش، یادداشت و تصویر موفقیت های کانون را بازگو می کند و از سوی کادر مدیریتی تهیه می شود.

 

نماهنگ (کلیپ):

موضوع: متناسب با موضوعات تخصصی پانزده گانه غرفه ها

 

تکنیک اثر: نماهنگ گزارش مستند ایده، الگو و تجربه است که به شکل فیلم بیان شده و ضبط می شود.

 

ویژگی و نحوه ارسال آثار: زمان نماهنگ باید حداقل 3 و حداکثر 6 دقیقه باشند و در فرمتMP4  بر رویDVD ، حاوی: اثر، اطلاعات اثر، مشخصات کانون مسجد، کارگردان و همکاران، همراه عکس پرسنلی، عکس صحنه و پشت صحنه به دبیرخانه استان تحویل داده شود.

 

توضیح: نماهنگ، یک اثر هنری است که از حیث شکل و محتوا موضوع، الگوها، راهکارها و ایده های مطرح در جمع اعضای کانون ها را بیان کرده و یا به تصویر می کشد. خلاقیت و ابتکار در ارائه و معرفی موارد مدنظر موجب تمایز یک نماهنگ است.

 

طرح و بیان اندیشه ها، الگوها و راهکارهای اجرایی و عملیاتی برای اقدام و عمل از دیگر ویژگی های یک نماهنگ است.

 

ویژگی و نحوه ارسال آثار:

 

تمامی آثار باید دارای قابلیت اجرا یا نمایش در نمایشگاه را داشته باشند.برنامه ها و فعالیت هایی که قابلیت نمایش فیزیکی در نمایشگاه را ندارند بصورت گزارش عکس 50*70، ارسال شود.

روند تولید اثر و هدف از آن را بصورت بروشور همراه نمونه اثر فرستاده شود.

آثاری که به نمایشگاه فرستاده می شوند باید شامل ایده های جدید ،جذاب و خلاقانه باشند.

آثار فرستاده شده قابلیت فروش در نمایشگاه را ندارند و لذا باید از هر اثر یک نمونه فرستاده شود.

توضیح:

 

موارد نمایش داده شده در غرفه  ها، طرح­های منتخبی است که بعد از بررسی توسط کارشناسان استانی و ستاد مرکزی منتخب شده اند و دارای امتیاز و نوآوری لازم برای ارائه در نمایشگاه هستند. طرح ها با کسب امتیاز منتخب می شوند. حد اکثر طرحی که در هرغرفه به نمایش گذاشته خواهد شد 30 عدد می باشد.

 

توضیحات تکمیلی:

 

هر اثر بر پایه یک ایده، الگو و تجربه مشخص شکل می گیرد و در خصوص بروشور؛ گزیده گویی و نکته محوری و نگارش متن روان و گیرا با بهره گیری از طراحی هنری مناسب، و در مورد کتابچه؛ عمق مطالب و اندیشه محوری در طرح موضوع،  در بخش مجلات ؛ تنوع و پیوستگی مطالب برای معرفی و تشریح الگوها، تجارب و موقعیت ها و  و در بخش نماهنگ؛  طرح مفهومی سناریو بر مبنای ایده و اندیشه، راهکارها و تجارب با آغاز و پایان مناسب مورد تأکید است.

 

 

شیوه های برگزاری (معرفی و نمایش آثار)

نمایشگاه به دو شکل در فضای مجازی و محیط فیزیکی برگزار می شود. آثار منتخب در نمایشگاه مستقر در محل برگزاری دهمین دوره- ی اندیشه های آسمانی برگزار و تمامی آثار واجد شرایط مطابق عناوین قرارگاه های فرهنگی و موضوعات تخصصی در هر یک از قالب های ارسالی بر روی سایت عمران معنوی قابل مشاهده و بازدید خواهد بود.

 

 

بازدید از نمایشگاه

ستاد پس از بررسی و تأیید آثار، آنها را در دوره آموزشی و فرهنگی اندیشه های آسمانی واقع در مشهد مقدس در قالب نمایشگاه دستاوردهای کانون های مساجد در معرض دید مدیران کانون های سراسر کشور قرار می دهد.

تمامی آثار دریافتی که واجد شرایط باشند در نمایشگاه مجازی، بر روی سایت عمران معنوی بارگذاری خواهد شد.

 

 

مهلت ارسال آثار:

10 تیرماه 1396

 

محل ارسال آثار:

بلوار شیخ نوایی- مجتمع فرهنگی هنری ارشاد-طبقه اول – دفتر نمایندگی کانون های مساجد شهرستان خوی

 

جوایز به آثار برگزیده

در هر یک از قالب های چهارگانه ارائه آثار  سه نفر/ گروه صاحب اثر برگزیده معرفی می شوند، کمیته علمی نمایشگاه با ارزیابی آثار دریافتی در قالب های مذکور، اثر برتر و منتخب را معرفی می کنند

 

سه اثر برگزیده (برنده جایزه) (در مجموع 12 اثر برگزیده معرفی می شود.)

دریافت فایل آئین نامه

 

دریافت فایل نمونه بروشور جهت طراحی

 

درباره : اخبار دبیرخانه منطقه ویژه خوی , اخبار ستاد عالی کانون های مساجد کشور , اخبار جشنواره بزرگ فرهنگی هنری جوانان مساجد ,
بازدید : 836
امتیاز : نتیجه : 4 امتیاز توسط 84 نفر مجموع امتیاز : 415

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش

نشانی پستی

استان آذربایجان غربی- شهرستان خوی- بلوار شیخ نوایی- مجتمع فرهنگی و هنری اداره ارشاد خوی- طبقه اول- دفتر کانون های مساجد منطقه ویژه شهرستان خوی

                تلفن: 36362601-044                          فاکس: 36335625-044                                                آدرس پست الکترونیکی: dkmkhoy@yahoo.com        قالب وبلاگ