یوسف ضیافتی؛ مسئول کانون های فرهنگی هنری مساجد شهرستان خوی گفت: همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران طرح «رویداد بزرگ فعالان قرآنی مساجد» با همکاری کانون‌های مساج
رویداد بزرگ فعالان قرآنی مساجد در شهرستان خوی اجرا می‌شود

یوسف ضیافتی؛ مسئول کانون های فرهنگی هنری مساجد شهرستان خوی گفت: همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران طرح «رویداد بزرگ فعالان قرآنی مساجد» با همکاری کانون‌های مساجد و دارالقرآن کریم بسیج در ایام‌الله دهه فجر در کشور برگزارمی شود.

به گزارش دفتر کانون های فرهنگی هنری مساجد، یوسف ضیافتی گفت: رویداد بزرگ فعالان قرآنی مساجد در راستای ترویج گفتمان سازی فرهنگ انس با قرآن کریم و تعمیق ارتباط و پیوند بین مردم، مسجد وانقلاب اسلامی به همت مرکز دارالقرآن سازمان بسیج و اداره فرهنگی و اجتماعی ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با مشارکت پایگاه های بسیج، گروه های صالحین و کانون های فرهنگی هنری مساجد با رویکرد تربیتی، تبلیغی و آموزشی برگزار می شود.

 

 مسئول دفتر نمایندگی کانون های مساجد خوی افزود: فراهم کردن شرایط لازم برای انس با قرآن در میان آحاد مردم، ترویج فرهنگ مسجد محوری و تعمیق بخشی به ارتباط بین قران، مسجد و مردم، حضور اثربخش جامعه در حرکتهای انقلابی و هم افزایی بین تشکل های مسجدی در زمینه فعالیت های قرآنی اهداف این رویداد بزرگ است.

 

 وی با بیان اینکه این طرح از 12 تا 22 بهمن ماه درمساجد دارای پایگاه بسیج و کانون فرهنگی هنری و میعادگاه های راهپیمایی 22بهمن برگزار می شود، اظهار کرد: پویش حفظ سوره مبارکه فجر، برگزاری مسابقات قرانی در دهه فجر، محفل انس با قرآن با رویکرد سواد آموزی قرانی و تربیتی با محوریت سوره فرج، برگزاری جشن پیروزی انقلاب اسلامی با حضور فعالان قرانی بسیج و کانون های فرهنگی هنری مساجد در روز 22 بهمن عناوین فعالیت این رویداد است.

 

یوسف ضیافتی تصریح کرد: این رویداد در 4 بخش شهرستان خوی با برگزاری محافل انس با قرآن کربم همراه با سخنرانی و تجلیل از برگزیدگان مسابقات قرانی اجرا می شود.

 

آیین نامه اجرایی

رویداد بزرگ فعالان قرآنی مساجد

ویژه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی

فعالیت مشترک دارالقرآن سازمان بسیج و اداره فرهنگی و اجتماعی ستاد عالی کانون فرهنگی هنری مساجد کشور

 

v    اهداف:

فراهم نمودن شرايط لازم برای انس با قرآن در ميان آحاد مردم

ترويج فرهنگ مسجد محوري و تعميق بخشي به ارتباط بين قرآن، مسجد و مردم

حضور اثر بخش جامعه قرآني در حركت هاي انقلابي

هم­افزایی بین تشکل های مسجدی در زمینه فعالیت­های قرآنی

 

v   زمان اجرا:

12 الی 22 بهمن 1397

 

v    مکان اجرا:

مساجد دارای پایگاه بسیج و کانون فرهنگی هنری و میعادگاه های راه پیمایی یوم الله 22 بهمن

 

v   عناوین فعالیت ها:

1-   پویش حفظ سوره مباركه فجر

2-  برگزاري مسابقات قرآنی در دهه فجر

3- محفل انس با قرآن كريم با رويكرد سواد آموزي قرآني و تربیتی با محوريت سوره فجر

4- قرائت دسته جمعی سوره مبارکه فجر بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء در مساجد سراسر کشور

5-  برگزاري جشن پيروزي انقلاب اسلامي با حضور فعالان قرآني بسيج و کانون های فرهنگی هنری مساجد در روز 22 بهمن ماه

 

1ـ  پویش حفظ سوره مباركه فجر:  در راستاي منويات مقام معظم رهبري ( مدظله العالي) جهت تربيت 10 ميليون حافظ قرآن اين برنامه براي آحاد مردم، بسيجيان (گروه های صالحین) نمازگزاران و اعضاء کانون های مساجد برنامه ريزي گرديده است.

 

شيوه اجرا

 

شيوه اول: آموزش محور

شايسته است مديران و مربیان قرآني کانون های مساجد و پايگاه هاي بسیج كشور به ويژه هيئت ها و جلسات قرآني مساجد و همچنين گروه هاي تربيتي صالحين و خانه های نور، آموزش حفظ و مفاهيم سوره مباركه فجر را در ايام فرخنده دهه فجر جزء برنامه هاي محوري خود قرار دهند و به تربیت حافظ قرآن بپردازند.

 

شيوه دوم: فراخوان عمومي حفظ سوره فجر (هر پايگاه بسيج و کانون فرهنگی و هنری مسجد حداقل 10 نفر حافظ سوره فجر) = 500.000 نفر حافظ سوره فجر

 

در اين روش بصورت عمومي براي آحاد مردم به ویژه (بسيجيان، اعضا کانون ها و نمازگزاران) تبليغات سراسري در سطح كشور جهت حفظ سوره مباركه فجر فراخوان صورت مي گردد و نفراتي كه حافظ سوره فجر باشند نام و نام خانوادگي، کدملی به همراه نام شهر خود و مسجد را به سامانه پيامكي  6600000237  تا تاريخ 20بهمن ماه ارسال نموده و در قرعه کشی بزرگ این طرح شرکت می نمایند.

 

2- برگزاري مسابقات قرآنی در دهه فجر:

با برنامه ریزی های صورت گرفته مرحله استانی سیزدهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامّتان ویژه اعضاء کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و بیست و ششمین دوره مسابقات قرآنی بسیج و طرح صراط در پایگاه های بسیج برگزار خواهد شد.

 

3- محفل انس با قرآن كريم با رويكرد سواد آموزي قرآني با محوريت سوره فجر:

این محافل در راستاي منويات مقام معظم رهبري (مدظله العالي ) مبني بر ارتقاء سواد قرآني و همچنین تبیین مفاهیم قرآن با رويكرد تربیتی و آموزشی در سطح مساجد شاخص (محوری) به شرح زير برگزار مي گردد:

 

روش اجرا:

 

شیوه اول: برگزاری  محفل انس با قرآن با محوریت استاد روخوانی و روانخوانی

 

با توجه به این که اساتید در حوزه آموزش وکلاس داری موفق هستند لذا از حضور مجری صرف نظر شده و استاد در محفل انس و آموزش قرآن نیز می تواند متناسب با وقت مقتضی، زمان جلسه را تقسیم بندی کرده و در چهار تایم ده دقیقه ای یا سه تایم ۱۵ دقیقه ای کلیه مطالب درسی را با ذکر متن درس، مثال و تمرین در طی چند روز آموزش دهد.

 

نكته: در خلال برنامه نیز می تواند از قاری و یا حافظ مدعو درخواست کند که فقط سوره فجر را تلاوت و برای آمادگی و تمرین بیشتر در بین مستمعین آن را تکرار نماید.

 

استاد جلسه:

استاد در هر برنامه از محافل حاضر شده و آموزش روخوانی قرآن کریم را به شیوه ای اجراء خواهد کرد که همه افراد با توان سواد خواندن و یا نوشتن بتوانند ظرف مدت یک جلسه ۴۰ دقیقه ای توانایی خواندن قرآن را پیدا کنند.

 

شاخص هاي انتخاب اساتيد :

استفاده از استاد روخواني و روان خواني با مدرك ترجيحا معتبر از سازمان دارالقرآن الكريم

استفاده از اساتيدي كه حداقل ده سال سابقه تدريس در شهرستان مربوطه را داشته باشند.

بهره برداري از قاريان، حافظان و مرتلان مسلط

 

            عنوان                                                             توضیحات                                                 تعداد

       قاری و حافظ قرآن                                  ممتاز شهرستان، استان و کشور                                    یک نفر

          استاد جلسه                                       استاد محفل با رویکرد آموزشی و تربیتی                           یک نفر

              گروه همخوانی و تواشیح              همخوانی و مدیحه سرایی ممتاز شهرستانی و استانی                      4 الی 6 نفر تیمی

       استاد روحانی                       امام جماعت مساجد، استادیاران و سرمربیان شبکه صالحین                   یک نفر

           مداح                                      استاد ممتاز انقلابی و مکتبی با موضوع ایام فاطمیه                        یک نفر

 

 

شيوه دوم

چنانچه شیوه اول عملیاتی نگردد می توان از ائمه جماعات مساجد استفاده نمود با توجه به این که تمام مساجد دارای امام جماعت آشنا به مقوله روخوانی و روانخوانی و مفاهيم قرآن كريم هستند روش دوم را می توان جایگزین روش اول قرار داد.

ائمه جماعات محترم با یک هماهنگی از طریق کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و پايگاه هاي بسيج می توانند در یکی از روزهای ایام الله دهه فجر و در مدت زمان ده روزه و فقط با صرف تایم ۶ دقیقه ای از مبانی آموزش روخوانی و روانخواني و مفاهيم سوره فجر را به همراه ذکر مثال در هر بخش و فقط یک تمرین یک دقیقه ای روخوانی و روانخوانی قرآن کریم را به عموم نمازگزاران مساجد آموزش دهند.

 

شرح اجرا :

الف) تشکیل کارگروه یا قرارگاه مشتر ک استان برای برگزاری جلسه هماهنگی و تعیین مراکز ستادی دارالقرآن بسيج و كانون هاي فرهنگي هنري مساجد در استان و نواحي مقاومت بسيج ( شهرستان ) برای برگزاری 500 محفل انس با قرآن کریم

با توجه به سياست مسجد محوري در برنامه هاي كلان، مقتضي است حداقل در هر ناحيه ( شهرستان ) يك محفل انس با قرآن توسط مجموعه بسيج و كانون فرهنگي مسجد در يكي از مساجد شاخص شهرستان برگزار گردد.

کارگروه یا قرارگاه مشترک استان پس از برگزاری جلسات هماهنگی و تعیین مساجد مجری طرح محفل انس با قرآن، مشخصات مساجد مذکور را طبق جدول پیوست به دارالقرآن بسیج و اداره فرهنگی و هنری ستاد عالی کانون های مساجد ارسال  می نمایند.

ب)  تبلیغات محیطی مناسب برای اعلام مراسم با عنوان محفل انس با قرآن همراه با سواد آموزي قرآني با محوريت سوره فجر

پوستر و طرح بنر و اینفوگرافی سوره فجر توسط ستاد ارسال خواهد شد

ج) تهيه ليست مدعوین و برنامه های پیش بینی شده محفل انس باقرآن:

1 ـ  یک نفر قاری يا حافظ  ممتاز

 2- استاد سواد آموزی قرآن کریم (مدرس روانخوانی قرآن کریم)

3-  گروه همخوانی یا تواشیح (به منظور استفاده از هنرهای هفت گانه و ایجاد تنوع بیشتر )

4 -  یک نفر استاد روحانی ترجیحا امام جماعت مساجد و یا استادیاران و سرمربیان شبکه صالحین جهت سخنرانی با رویکرد دستاوردهای رویکرد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با محوریت  تفسیر سوره مبارکه فجر

 

د) قرعه کشی و اهداء جوایز :

قرعه کشی به صورت حضوری و در پایان جلسه خواهد بود که پیشنهاد می شود هدایای نقدی و غیر نقدی برای عموم مردم تدارک دیده شود.     (این بخش اختیاری و بر حسب صلاح دید تعریف می شود.)

 

4-قرائت دسته جمعی سوره مبارکه فجر بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء در مساجد

طرح تلاوت نور مساجد سراسر کشور در شب پیروزی انقلاب اسلامی (روز یکشنبه 21/11/97) با قرائت ترتیل سوره مبارکه فجر اجرا خواهد شد و ثواب تلاوت قرآن به ارواح طیبه شهدا و امام راحل (ره) هدیه خواهد شد.

 

5- برگزاري جشن پيروزي انقلاب اسلامي با حضور فعالان قرآني بسيج و کانون های فرهنگی هنری مساجد در روز 22 بهمن ماه

 

باتوجه به اهميت حضور پرشور و پرانگيزه آحاد مردم در چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي در راستاي منويات مقام معظم رهبري مد ظله العالیجهت نااميد كردن دشمنان ايران اسلامي، فعالان قرآني بسيج و کانون های مساجد، نقش آفريني ويژه اي در اين حوزه خواهد داشت. بنابراین شايسته است بصورت ستادي در سطح استان ها و شهرستان هاي سراسر كشور توسط دارالقرآن بسيج و كانون هاي فرهنگي هنري مساجد فراخوان عمومي از جامعه قرآني همچون اساتيد، نخبگان، حافظان و فعالان قرآني کانون های مساجد و پايگاه هاي بسيج صورت پذيرد و در قالب يك كارگروه و قرارگاه تشكيلاتي جهت حضور  در مراسم يوم الله 22 بهمن ساماندهي پرشوری جهت حضور ایشان صورت پذيرد.

هزینه اجرای کلیه فعالیت ها به صورت خودجوش و مردمی پیش بینی شده است و انتظار می رود با تعامل موثر بین بسیج، کانون فرهنگی هنری، مردم و نهادهای فرهنگی  انقلابی هزینه های اجرایی برنامه ها تامین شود.

 

هدیه 40 مسجد برگزیده :  هر کدام مبلغ 15.000.000 ریال

 

کارگروه یا قرارگاه استان از بین مساجدی که برنامه­های پیش­بینی شده (محفل انس، پویش حفظ، قرائت دسته جمعی و ...) را به نحو مطلوب و شایسته برگزار نمایند سه مسجد برگزیده را به ستاد مرکزی (دارالقرآن بسیج و اداره فرهنگی و اجتماعی ستاد عالی کانون­های فرهنگی مساجد کشور) معرفی می­نمایند و در نهایت از مسئولین 40 مسجد برتر (ائمه جماعات، مدیران کانون، مسئول پایگاه بسیج و استاد جلسه) تجلیل به عمل خواهد آمد.

 

کمک هزینه عتبات عالیات هرکدام به مبلغ 10.000.000 ریال

40 کمک هزینه مشهد مقدس هر کدام به مبلغ 5.000.000 ریال

 

40 کمک هزینه خرید کالای ایرانی هرکدام به مبلغ 2.500.000 ریال

 

درباره : اخبار دبیرخانه منطقه ویژه خوی ,
بازدید : 737
امتیاز : نتیجه : 4 امتیاز توسط 116 نفر مجموع امتیاز : 555

برچسب ها : قرآن , کانون , مساجد , پایگاه , بسیج ,
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش

نشانی پستی

استان آذربایجان غربی- شهرستان خوی- بلوار شیخ نوایی- مجتمع فرهنگی و هنری اداره ارشاد خوی- طبقه اول- دفتر کانون های مساجد منطقه ویژه شهرستان خوی

                تلفن: 36362601-044                          فاکس: 36335625-044                                                آدرس پست الکترونیکی: dkmkhoy@yahoo.com        قالب وبلاگ